Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie?

Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie? Jest to trudne, ale wykonalne. Nie stać Cię na więcej i zastanawiasz się, jak możesz przeżyć miesiąc za taką kwotę? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i zastosuj się do porad w nim zawartych. Zapraszamy do lektury!
Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie

Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie – informacje podstawowe

Dane opublikowane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych za III kwartał 2022 wskazują, że minimum socjalne dla jednej dorosłej osoby wynosi dokładnie 1509,17 zł. Jest to więc o prawie 500 zł mniej niż zakładana przez nas kwota. Co zrobić zatem, aby za nią przeżyć? Kluczem jest tutaj prawidłowe gospodarowanie wydatkami. 

Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie? Rozsądne gospodarowanie wydatkami

Podstawą przeżycia za tę, bądź co bądź, niewielką kwotę, jest planowanie wszystkich naszych wydatków. Każdy miesiąc zacznij od otwarcia pliku w Excelu bądź z kartką papieru i planuj wszystkie koszty, które zamierzasz w nim ponieść.

Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie – żywność

Niewątpliwie do Twoich podstawowych wydatków należeć będą te związane z żywnością. Aby obliczyć koszty z tym związane, pomocna może Ci być analiza wykonana przez firmę Picodi. Jej analitycy dokonali zestawień kwot, jakie w różnych państwach wydaje się na podstawowym koszyk z jedzeniem. Uwzględnia on podstawowe produkty, które zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla jednej dorosłej osoby. Są to: mięso, jaja, ryż, sery, owoce, warzywa, chleb oraz mleko.

W przypadku Polski zestawienie to wygląda następująco:

  • 10 litrów mleka – 27,70 zł;
  • 10 bochenków chleba (każdy o wadze 500 g) – 36 zł;
  • 1,5 kg ryżu – 6,47 zł;
  • 20 sztuk jajek – 14,48 zł;
  • 1 kg sera – 27,07 zł;
  • mięso (6 kg drobiu oraz wołowiny) – 169,41 zł;
  • owoce (6 kg) – 29,78 zł;
  • warzywa (8 kg) – 32,99 zł.
Przeczytaj  Jak uniknąć konieczności płacenia zachowku? kompletny poradnik

Po zsumowaniu tych kwot wychodzi na to, że za miesięczną żywność przyjdzie Ci zapłacić 343,90 zł. Należy w tym miejscu odnotować, że zestawienie to zostało wykonane w początkach roku 2022, zatem nie uwzględnia ono zmieniającej się dynamicznie inflacji. Jeżeli weźmiesz ją pod uwagę i założysz, że ceny wzrosły nawet o 100%, koszt jaki poniesiesz, zamknie się w kwocie 687,8 zł. Na pytanie, jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie odpowiedź jest jedna – rób zakupy według listy.

Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie – opłaty, transport i media

W drugiej kolejności należy opłacić czynsz, prąd gaz oraz wodę. Dla ułatwienia załóżmy, że wynajmujesz pokój. W tego typu sytuacjach wydatek z tym związany najczęściej zamyka się w kwocie około 500 zł. Zapewne po pracy będziesz chciał obejrzeć telewizję bądź posurfować po Internecie. Dodajmy więc do tego około 100 zł, które wydasz na podstawowy pakiet mediów (uwzględniających również telefon). Trzeba również mieć czym dojechać i wrócić z miejsca zatrudnienia. Koszt biletu miesięcznego to (w przypadku Warszawy) 110 zł. 

Całość opłat w tej kategorii wyniesie nas zatem około 600 zł.

Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie – odzież, ochrona zdrowia i rozrywka

Nasz licznik wydatków miesięcznych na chwilę obecną zamyka się w kwocie około 1300 zł. Pamiętaj, że musisz także mieć w co się ubrać. Zamiast kupować drogie markowe ubrania, możesz zaopatrywać się w nie na wyprzedażach lub w tzw. second handach. Przyjmijmy więc, że na ten aspekt wydasz 200 zł. Należy też wziąć pod uwagę, że niektóry z nas biorą leki. Czasem zdarzyć się też może choroba. Dodajmy więc kolejne 200 zł. W tym momencie nasze wydatki osiągnęły pułap 1800 zł. Resztę kwoty zostaw sobie na nieoczekiwane sytuacje. Ewentualnie też możesz wyjść np. raz w miesiącu do kina lub teatru.

Przeczytaj  Kiedy nie trzeba płacić składek zus z umowy zlecenia?

Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie – podsumowanie

Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie? To stosunkowo trudne, lecz możliwe do wykonania. Nie możesz pozwolić sobie na całe mieszkanie dla siebie. Musisz ograniczyć się do wynajęcia pokoju. Ponadto trzeba liczyć się z każdą wydaną złotówką. Nie jest to jednak granica ustawowego minimum socjalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie

Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie?

Następny artykuł
Jak przeżyć za 3000 zł miesięcznie

Jak przeżyć za 3000 zł miesięcznie?

Zobacz też