Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie?

Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie? Z pewnością nie należy to do zadań wyjątkowo łatwych, to bowiem granica minimum socjalnego, lecz jest to wykonalne. Nie możesz sobie pozwolić na większe wydatki? Sprawdź, jak to zrobić! Zapraszamy do lektury artykułu.
Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie

Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie? Ogólne informacje

Co kwartał Instytut Pracy i Spraw Socjalnych publikuje dane dotyczące minimum socjalnego, za które można przeżyć. Ostatnie dane pochodzą z III kwartału roku 2022. Dla gospodarstwa jednoosobowego wynoszą one dokładnie 1509 złotych i 17 groszy. Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie?

Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie? Racjonalnie gospodaruj wydatkami

Jest to do zrobienia pod warunkiem, że w sposób racjonalny gospodarujesz swoimi wydatkami. Na początku miesiąca weź zatem do ręki kartkę papieru i długopis i spisz wszystkie koszty, które planujesz ponieść w danym okresie roku. Można je podzielić na kilka grup. 

Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie – żywność

Podstawową rzeczą, na którą będziesz wydawał znaczącą część Twoich pieniędzy to z pewnością jedzenie. Jak wyliczyć te koszty? Świetnym źródłem, które może Ci w tym pomóc, jest analiza wykonana przez firmę Picodi. Analitycy tego przedsiębiorstwa wzięli pod lupę to, ile kosztuje minimalny koszyk z żywnością w różnych państwach. Wśród nich znalazła się także i Polska. Uwzględniono tam podstawowe produkty żywnościowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania osoby dorosłej. Na liście znalazły się więc: mięso, jaja, sery, owoce, warzywa, ryż, mleko oraz chleb. 

Wydatki w naszym regionie przedstawiają się następująco:

  • 10 bochenków chleba (po 500 g każdy) – 36 zł;
  • 10 litrów mleka – 27,70 zł;
  • 1,5 kg ryżu – 6,47 zł;
  • 20 sztuk jajek – 14,48 zł;
  • kilogram sera – 27,07 zł;
  • 6 kilogramów wołowiny i drobiu – 169,41 zł;
  • 6 kilogramów owoców – 29,78 zł;
  • 8 kilogramów warzyw – 32,99 zł;
Przeczytaj  Jak skutecznie uniknąć mandatu za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu

Jak więc widzisz, w sumie jest to dokładnie 343,90 zł. Pamiętaj jednak, że dane te pochodzą z początku 2022 roku. Należy więc w tym przypadku wziąć pod uwagę inflację. Wspomniany już Instytut Pracy i Spraw Socjalnych podał, że minimalna kwota wydana na żywność dla gospodarstwa jednoosobowego w III kwartale 2022 powinna wynieść 406,55 zł. Przyjmijmy więc tę kwotę jako bazową dla naszych wyliczeń.

Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie – opłaty, transport oraz media

Duża część Twoich zarobków zostanie przeznaczona na opłaty (tzn. czynsz, prąd, gaz). Zakładając, że wynajmujesz u kogoś pokój, możemy przyjąć, że płacisz za niego około 600 zł. Koszty związane z mediami (telefon, Internet, telewizja) w bardzo oszczędnym pakiecie to wydatek rzędu 100 zł. Należy też pamiętać, że musisz jakoś poruszać się po mieście. Najlepiej w tej sytuacji pokusić się o bilet 90-dniowy. W przypadku Warszawy jest to kwota 250, która podzielona na trzy daje nam mniej więcej 80 zł. 

Całość opłat związanych z Twoim życiem wynosi jak na tę chwilę około 1200 zł.

Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie – zdrowie, ubrania oraz …rozrywka?

Nie da się funkcjonować bez odzieży. Za 1500 zł nie możesz sobie pozwolić na markowe ubrania. Kupuj je więc na wyprzedażach albo w sklepach z rzeczami używanymi. Można tam znaleźć naprawdę ciekawe okazy za kwotę nawet kilku złotych. Załóżmy więc, że wydasz na to 100 zł. Drugim ważnym aspektem jest też Twoje zdrowie. Na leki i sprawy z tym związane przeznaczmy 100 zł. Mamy więc w tym momencie wydane 1400 zł. Minimum socjalne oznacza jednak, że kwota 1500 zł ma nam zapewnić minimum przeżycia i zachowania więzi społecznych. Na co mógłbyś wydać te 100 zł? Na nieoczekiwane zdarzenia? Na wyjście raz w miesiącu do kina? To już zależy od Ciebie.

Przeczytaj  Jak przeżyć za 3000 zł miesięcznie?

Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie – podsumowanie

Jak przeżyć za 1500 zł miesięcznie? Z pewnością niezbyt luksusowo. Niemniej jednak jest to granica ustawowego minimum socjalnego. Umożliwić nam ona może skromne, acz wystarczające życie pod warunkiem, że będziemy pilnować swoich wydatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak przeżyć za 1000 zł miesięcznie 2023

Jak przeżyć za 1000 zł miesięcznie w [cnt-year] roku?

Następny artykuł
Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie

Jak przeżyć za 2000 zł miesięcznie?

Zobacz też