Jak przeżyć za 10 zł dziennie? Jadłospis

Jak przeżyć za 10 zł dziennie? Chcesz poznać jadłospis? Wydawać by się mogło, że przeżycie jednego dnia za kwotę 10 zł jest niemożliwe. Wielu ludzi jednak musi się za takie pieniądze codziennie wyżywić. Jak to robią? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł.
Jak przeżyć za 10 zł dziennie jadłospis

Jak przeżyć za 10 zł dziennie? Jadłospis – informacje ogólne

Na początek posłużmy się kilkoma statystykami. Otóż Instytut Pracy i Spraw Społecznych co roku publikuje dane statystyczne za rok ubiegły odnośnie do minimum socjalnego oraz minimum egzystencji. Nie mamy jeszcze danych za rok poprzedni, wykorzystajmy więc zatem informacje z roku 2021. Zgodnie z nimi minimum egzystencji dla jednego dorosłego człowieka wynosi 671,36 zł. Z tego na jedzenie powinno się przeznaczyć 269,63 zł. Oczywiście od roku 2021 sporo w Polsce, jak i na świecie, zmieniło się, zatem należy uwzględnić rosnącą inflację. Przyjmijmy zatem, że w roku 2022 minimum egzystencji, które należy poświęcić na jedzenie to 300 zł. Niech będzie to nasza kwota bazowa. Jeżeli podzielimy ją przez średnio 30 dni w miesiącu, otrzymamy kwotę 10 zł. Jest to więc pierwsza dobra informacja.

Przeciętne zarobki w Polsce w grudniu 2022 roku wyniosły 7329,96 zł. Zapytacie więc, kto żyje za 10 zł dziennie? Otóż trzeba pamiętać, że są to dane uśrednione. Dużo osób, zwłaszcza emerytów, żyje dużo poniżej tej stopy życiowej. Minimalna emerytura w 2022 roku wyniosła 1217 zł netto. Nietrudno więc zgadnąć, że gdy odliczymy od tej kwoty opłaty za mieszkanie itp. wydatki, wielu starszych ludzi musi wyżywić się za niewielką sumę pieniędzy. Jak przeżyć za 10 zł dziennie? Jak wygląda przykładowy jadłospis? Prezentujemy go poniżej.

Jak przeżyć za 10 zł dziennie? Przykładowy jadłospis

Aby przygotować taki jadłospis, musimy zawsze liczyć koszty wszystkich użytych w nim produktów. Dlatego, jeżeli zależy nam na utrzymaniu limitu 10 zł dziennie, pamiętajmy, aby zawsze chodzić po zakupy z odpowiednią listą rzeczy do kupienia i ściśle się jej trzymać. Warto też zwrócić uwagę na to, aby taka dieta zapewniała nam możliwie jak najwięcej niezbędnych składników odżywczych i witamin. Prezentowane poniżej menu uwzględnia potrzeby osoby starszej, która jest stosunkowo mało aktywna fizycznie. Całość dziennego jadłospisu zamyka się w kwocie 10 zł.

Przeczytaj  Kiedy nie trzeba płacić alimentów i sąsiedzi nawołują policję

Śniadanie: może być to jajecznica z pomidorem oraz chlebem żytnim – 3,35 zł

 • 3 jajka – 2,40 zł,
 • jedna mała sztuka pomidora – 0,5 zł,
 • jedna kromka chleba na maślance – 0,45 zł.

Drugie śniadanie: postawmy na jogurt naturalny – 1,83 zł

 • jogurt naturalny 230 g – 1,83 zł.

Obiad: Na obiad przygotujmy wątróbkę z cebulą z dodatkiem gotowanych ziemniaków i kiszonej kapusty – całość zamknie się w kwocie 2,07 zł

 • wątróbka drobiowa 180 g – 0,9 zł,
 • olej 10 g – 0,08 zł,
 • cebula 50 g – 0,1 zł,
 • kapusta kiszona 140 g – 0,56 zł,
 • marchew 60 g – 0,12 zł,
 • ziemniaki 160 g – 0,31 zł.

Kolacja: Na kolacje proponujemy serek wiejski na słono oraz kanapkę z szynką – całość za sumę 2,75 zł

 • serek wiejski 200g – 1,80 zł,
 • pół ząbku czosnku 3 g – 0,1 zł,
 • jogurt naturalny 20 g – 0,16 zł,
 • szczypiorek 10 g – 0,06 zł,
 • kilka kromek chleba żytniego – 0,35 zł,
 • plasterek polędwicy sopockiej – 0,28 zł.

Powyższy jadłospis, choć dosyć skromny, stara się wziąć pod uwagę zarówno walory smakowe, jak również odżywcze. Uwzględnia warzywa i mięso bogate w mikroelementy. 

Jak przeżyć za 10 zł dziennie? Jadłospis. Podsumowanie

Jak przeżyć za 10 zł dziennie? Dzienny jadłospis, który prezentujemy powyżej, pokazuje, że możliwe jest przeżycie w sytuacji, w której mamy do dyspozycji jedynie 10 zł dziennie. Jest to pożywienie dosyć skromne, lecz zapewni ono komplet wszystkich niezbędnych nam do życia wartości odżywczych oraz uzupełni dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Wiele osób w Polsce, zwłaszcza starszych, jest zmuszonych do życia za taką kwotę pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak przeżyć za 50 zł tygodniowo

Jak przeżyć za 50 zł tygodniowo?

Następny artykuł
jak przeżyć za 100 zł miesięcznie

Jak przeżyć za 100 zł miesięcznie?

Zobacz też