Jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu firmowego lub prywatnego? Garść porad

Osoby prywatne oraz przedsiębiorcy mogą sprzedać posiadane auto. Trzeba jednak pamiętać, że dochód z tego tytułu zostanie opodatkowany. Jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu? Nie jesteśmy doradcami podatkowymi, ale być może doradzimy ci w tej sprawie.
jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu

Sprzedaż samochodu to transakcja, która rodzi obowiązki przede wszystkim na gruncie podatku dochodowego oraz PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Oprócz tego w przypadku przedsiębiorców należy liczyć się z tym, że konieczne może okazać się zapłacenie podatku od towarów i usług (VAT). Warto jednak zastanowić się nie tylko, ile wyniosą nasze zobowiązania wobec fiskusa, ale także nad tym, jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu? Co muszą na ten temat wiedzieć podatnicy?

Sprzedaż samochodu wprowadzonego do ewidencji przedsiębiorstwa? Podatek VAT, PCC oraz dochodowy

Jeśli chodzi o sprzedaż samochodu, ciekawie wygląda sytuacja pod względem prawno-podatkowym. Skąd to wynika? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: ponieważ trzeba wówczas liczyć się np. z takimi formami opodatkowania jak:

  • PIT,
  • VAT,
  • składka zdrowotna,
  • podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podatek PIT

Obowiązek zapłaty podatku PIT przez osobę nieprowadzącą firmy powstanie w sytuacji, gdy sprzedaż pojazdu nastąpi przed upływem 6 miesięcy od momentu nabycia. Stawki podatkowe są takie same jak w przypadku umowy o pracę czy zlecenia. Obowiązuje tu skala podatkowa, czyli podstawowa stawka na poziomie 12 proc. oraz 32 proc. od nadwyżki ponad 120 000 złotych. Za podstawę opodatkowania przyjmuje się dochód rozumiany jako różnica między wpływem ze sprzedaży a kosztami uzyskania przychodów.

Podatek VAT

W przypadku przedsiębiorców przychody z tytułu transakcji sprzedaży samochodu (o ile został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa w ramach zakupu pojazdu lub leasingu finansowego) należy wykazać na gruncie podatku VAT. Co ważne, zawsze stosuje się w tym przypadku stawkę podatkową wynoszącą 23 proc. Robi się tak niezależnie od tego, czy przedsiębiorcy w trakcie zakupu auta przysługiwało całościowe lub częściowe odliczenie VAT.

Przeczytaj  Wpłata oszczędności na konto a Urząd Skarbowy – czy powinieneś się obawiać?

Składka zdrowotna

Ponieważ piszemy na temat podatków od sprzedaży aut, przywoływanie składki zdrowotnej może wydawać się dziwne. Tymczasem, w ogóle tak nie jest, ponieważ transakcja sprzedaży auta firmowego rodzi obowiązki nie tylko w zakresie podatku dochodowego oraz VAT. W związku z Polskim Ładem został również obowiązek opłacania z tego tytułu składki zdrowotnej 9 proc. Niestety, z punktu widzenia przedsiębiorcy oznacza to kolejne koszty, które należy ponieść.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PPC)

W przypadku transakcji sprzedaży samochodu do opłacenia podatku jest zobowiązana również strona kupująca. Nie dotyczy jej VAT, PIT czy składka zdrowotna. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba się w ogóle rozliczyć z urzędem skarbowym. Nabywca musi bowiem opłacić w ciągu 14 dni PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych; obecnie, tzn. w 2023 roku, jego stawka wynosi 2 proc. od wartości przedmiotu transakcji.

Co do zasady nie ma możliwości uniknięcia podatku PCC, choć są pewne wyjątki. Jednym z nich jest sytuacja, w ramach której przedmiot sprzedaży to pojazd, który znajduje się za granicą, umowa również jest zawarta poza Polską, zaś nabywca nie przebywa na stałe w naszym kraju.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu?

Czy istnieją legalne sposoby na to, jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu? Cóż, nie jest ich wiele, ale istnieją możliwe warianty, w ramach których sprzedajemy samochód bez konieczności opłacania podatków wobec urzędu skarbowego.

Wydaje się, że standardowym rozwiązaniem jest — w przypadku przedsiębiorców — wycofanie pojazdu firmowego z majątku prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na takie działanie, musi on pamiętać, że samo wycofanie samochodu z majątku firmowego, a następnie — odsprzedanie go jako osoba prywatna — nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku naliczenia podatku. Jeśli zastanawiasz się, jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu, musisz widzieć, że konieczne jest odczekanie ze sprzedażą aż sześciu lat.

Przeczytaj  Jak nie płacić podatku dochodowego?

Dopiero gdy zdecydujemy się na sprzedaż autora po upływie tego czasu, nie będziemy zmuszeni opłacać podatków, a wpływy związane z zawarciem transakcji sprzedaży nie zostaną uznane za przychody z działalności gospodarczej.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu z zachowaniem tego sześcioletniego okresu? Przepisy prawne są dość precyzyjne i jednoznaczne w tej kwestii. Okres sześciu lat zaczynamy naliczać już od pierwszego miesiąca następującego po tym miesięcznym okresie rozliczeniowym, w trakcie którego dokonano wycofania samochodu i przeznaczenia  na cele prywatne.

Jak widać, w celu wykonania transakcji sprzedaży samochodu należy stawić czoła licznym wyzwaniom. Samo znalezienie kupca zdecydowanego na zakup pojazdu nie wystarczy. Oprócz tego konieczne jest również prawidłowe rozliczenie sprzedaży z punktu widzenia organów podatkowych. W zależności od sytuacji konieczne jest opłacenie podatku dochodowego oraz — co wielu osobom wydaje się co najmniej dziwne — składki zdrowotnej. Last but not least, oczywiście pozostaje VAT. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak uniknąć podatku od sprzedaży samochodu. Niestety, nie ma wielu możliwości w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ile można oszczędzić czasu z cateringiem dietetycznym

Ile można oszczędzić czasu z cateringiem dietetycznym?

Następny artykuł
jak nie płacić podatku dochodowego

Jak nie płacić podatku dochodowego?

Zobacz też