Co zrobić, żeby nie płacić za śmieci?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel domu nie ma obowiązku płacić za wywóz odpadów, kiedy tych nie wytwarza lub kiedy nie wyrzuca ich w miejscu wytworzenia. Sprawdź, co zrobić, żeby nie płacić za śmieci!
Co zrobić, żeby nie płacić za śmieci

Wśród właścicieli nieruchomości przyjęło się myślenie, że muszą oni odprowadzać do gmin lub firm wywożących odpady opłatę za śmieci, nawet w sytuacji, kiedy w rzeczywistości ich nie produkują. Okazuje się, że to błędne myślenie, które niepotrzebnie uszczupla twój budżet domowy. Dowiedz się, co zrobić, żeby nie płacić za śmieci i zacznij oszczędzać!

Wywóz odpadów a prawo

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2005 roku nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek zawierania umów o wywóz śmieci. Można je podpisać z gminą lub bezpośrednio z przedsiębiorstwem zajmującym wywozem odpadów. Umowa taka ma stanowić potwierdzenie wypełnienia obowiązku pozbycia się odpadów.

Strażnicy gminni mają prawo przeprowadzać inspekcję wśród właścicieli nieruchomości dotyczącą wypełniania tego obowiązku. W tym celu proszą o okazanie umów i rachunków za wywóz śmieci.

Kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci?

Ostatnio coraz powszechniejsze są inwestycje w nieruchomości, które po zakupie stoją puste lub służą właścicielom jedynie przez krótki czas w roku. Sprawa wygląda podobnie w przypadku domków letniskowych, gdzie właściciele przebywają jedynie podczas urlopów.

W takich miejscach przez większość czasu odpady nie powstają w ogóle, a kiedy już powstaną, to często są wywożone w workach do śmietników przynależących do siedzib głównych właścicieli, które znajdują się w innej gminie. Co w takich sytuacjach?

Musisz udowodnić, że nie wyrzucasz śmieci w danej gminie

Istnieją dwie sytuacje, kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, o której wspomnieliśmy powyżej i zupełnie nie produkujesz w niej śmieci lub robisz to, ale pozbywasz się ich w sposób zgodny z prawem, będziesz musiał to udowodnić.

Przeczytaj  Jak nie płacić podatków? Praktyczne wskazówki

Jeśli uważasz, że masz prawo domagać się zwolnienia z obowiązku ponoszenia opłat za wywóz odpadów, powinieneś udać się do wydziału ochrony środowiska w urzędzie gminy, w której znajduje się nieruchomość i złożyć tam oświadczenie, że nie użytkujesz danej nieruchomości w sposób trwały.

A co, jeśli skłamiesz w oświadczeniu?

Jeśli urzędnicy będą mieli podstawy, aby twierdzić, że w nieruchomości jednak mogą  powstawać odpady, mają prawo wszcząć postępowanie wyjaśniające. Jeśli udowodnią właścicielowi kłamstwo, zostanie on pociągnięty do odpowiedzialności prawnokarnej. Grzywna wynosi 5 tysięcy złotych.

Mamy nadzieję, że jeśli do tej pory zastanawiałeś się, co zrobić, żeby nie płacić za śmieci, nasz artykuł rozwiał twoje wątpliwości. Podsumowując, aby było to w ogóle możliwe, nieruchomość nie może być wcale użytkowana lub może być użytkowana sporadycznie, a śmieci w niej powstające być wywożone i wyrzucane do pojemnika przy miejscu stałego pobytu właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak nie płacić składki zdrowotnej

Jak nie płacić składki zdrowotnej?

Następny artykuł
gdzie najtańszy abonament bez telefonu

Gdzie najtańszy abonament bez telefonu? Ranking

Zobacz też