Jak uniknąć kary za brak OC? Jak napisać odwołanie?

Posiadanie aktualnego obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej to wymóg każdego kierowcy posiadającego auto, a za brak ciągłości OC grożą kary. Jak uniknąć kary za brak OC? Przeczytaj tekst, by poznać skuteczne rozwiązania.
jak uniknąć kary za brak oc

Nierzadko zdarza się, że z powodu niewiedzy lub natłoku obowiązków prywatnych/zawodowych zapomnimy o obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Niestety, brak staranności w tym zakresie to ryzyko dotkliwych kar natury finansowej. Jak uniknąć kary za brak OC? Nie dajemy Ci stuprocentowej gwarancji sukcesu, ale jeśli wypróbujesz nasze metody, szanse na pomyślne zakończenie wzrastają, a sąd postanowi umorzyć karę wynikającą z przepisów.

Jakie sankcje grożą, jeśli masz nieaktualne ubezpieczenie OC? Kary za przerwę w ciągłości OC

Jeśli jako właściciel pojazdu masz przerwę w ciągłości obowiązkowego ubezpieczenia OC dla pojazdu osobowego lub ciężarowego, nie mamy dla ciebie dobrej wiadomości. Istnieje spore ryzyko, że będziesz musiał zapłacić sporą grzywnę wysokość kary za brak ważnego OC jest uzależniona od:

 • typu pojazdu (samochód osobowy lub ciężarowy),
 • czasu trwania przerwy w OC,
 • wysokości płacy minimalnej.

Przerwa w OC jakie są maksymalne kary?

Największe kary finansowe obowiązują już w sytuacji, gdy przerwa w posiadaniu obowiązkowego OC wynosi więcej niż 14 dni. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy przerwa trwała dwadzieścia lub dwieście dni. Tak czy inaczej, trzeba będzie wówczas zapłacić karę w wysokości trzykrotności ustawowej płacy minimalnej (dla samochodów ciężarowych). A zatem, w 2023 roku będzie to po planowanym wprowadzeniu najniższego wynagrodzenia 3600 złotych brutto w lipcu 2023 10 800 złotych (3600 zł x 3). Od stycznia 2023 r. kary za nieubezpieczony samochód osobowy/ciężarowy wynoszą odpowiednio: 6980 zł oraz 10 470 zł za brak obowiązkowego OC przez okres powyżej 14 dni.

Przeczytaj  Czy 100 tys. oszczędności to dużo? Zrozum swoją finansową pozycję

Dla pojazdów osobowych kara jest wprawdzie niższa… ale wciąż bardzo dotkliwa, ponieważ wynosi 7200 złotych, czyli dwukrotność najniższego wynagrodzenia (3600 zł x 2). Dla porównania, w 2022 roku było to 6020 złotych (3010 zł x 2).

Do zapłaty kary zobowiązani będą również posiadacze motorowerów i motocykli. W tym przypadku kary w 2023 r. wynoszą 1200 zł, co oznacza 20 proc. wzrostu w stosunku do poprzedniego roku (1000 zł),

Tymczasem, na rynku usług ubezpieczeniowych można znaleźć polisy ze składkami OC na poziomie kilkuset złotych (między 500 i 1000 zł) rocznie. W takiej sytuacji wydaje się oczywiste, że ryzykowanie z brakiem polisy OC ma sensu. Nie tylko maksymalna grzywna, ale także niższe sankcje finansowe za brak zakupu OC opiewają na znacznie kwoty; w efekcie ubezpieczenie to często jest tańsze niż kara.

Kary dla osób, u których wykazano brak ciągłości OC. Obowiązkowe ubezpieczenie tańsze niż kara z UFG za brak polisy OC?

Wyżej opisaliśmy Ci pokrótce, jak wysokie są kary za brak ochrony OC przez okres przekraczający 14 dni. Musisz jednak wiedzieć, że również sankcje za nieposiadanie polisy przez krótszy czas również są dotkliwe. Wynoszą one:

 • w okresie styczeń-czerwiec 2023 r.:
  • brak OC od 1 do 3 dni: 2090 zł (samochody ciężarowe), 1400 zł (samochody osobowe) oraz pozostałe pojazdy (230 zł),
  • brak OC od 4 do 14 dni: 5240 zł (samochody ciężarowe), 3490 zł (samochody osobowe) oraz pozostałe pojazdy (580 zł),
 • w okresie lipiec-grudzień 2023 r.:
  • brak OC od 1 do 3 dni: 2160 zł (samochody ciężarowe), 1440 zł (samochody osobowe) oraz pozostałe pojazdy (240 zł),
  • brak OC od 4 do 14 dni: 5400 zł (samochody ciężarowe), 3600 zł (samochody osobowe) oraz pozostałe pojazdy (600 zł).
Przeczytaj  Jak skutecznie unikać płacenia czynszu bez wyprowadzki z mieszkania

Taki stan rzeczy sprawia, że lepiej zapłacić terminowo składkę, niż zastanawiać się, jak uniknąć kary za brak OC.

Jak uniknąć kary za OC? Czy możesz napisać odwołanie?

Jeśli jako właściciel pojazdu przyjmiesz karę od UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) za niewypełnienie obowiązku posiadania umowy ubezpieczenia, musisz uiścić opłatę zgodną z wyliczeniami, które przedstawiliśmy Ci powyżej. Jak uniknąć kary za brak OC?

Obawiasz się dużego wydatku z tym związanego? Mamy dla ciebie wiadomość, która jest jak światełko w tunelu: otrzymanie wezwania w sprawie kary z UFG nie zawsze oznacza, że musisz bezwzględnie dokonać zapłaty. Jeśli jest taka możliwość, udowodnij, że w czasie, w którym zgodnie z opinią UFG nie ubezpieczyłeś pojazdu, jednak posiadałeś polisę w ramach OC lub potwierdź, że nie masz takiego obowiązku.

Systemy cyfrowe zawodzą, nawet jeśli są tak rozbudowane, jak baza właścicieli samochodów. Dane są aktualizowane z pewnym opóźnieniem, co sprawia, że kontrola wykonana przez UFG może dać błędne informacje na temat statusu OC pojazdu. Jeśli nie musiałeś już posiadać OC w momencie kontroli (może być tak np. w sytuacji, gdy przestałeś być właścicielem samochodu, ponieważ go sprzedałeś), nie musisz obawiać się kary. Aby uniknąć wydatku, przedstaw dokument potwierdzający taki stan rzeczy. W zależności od sytuacji może być to np. darowizna, umowa sprzedaży lub polisa ubezpieczeniowa. Może być to twoje rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, jak uniknąć kary za brak OC.

Pismo do UFG jak należy je napisać, by nie zapłacić kary za brak ubezpieczenia OC?

Jeśli UFG nałożył karę za to, że zdaniem tego organu nie posiadasz ważnego ubezpieczenia OC musisz przygotować pismo zawierające m.in. takie informacje jak:

 • dane osobowe — imię i nazwisko, adres, numer PESEL,
 • numer pisma zawierającego wezwanie do zapłaty.
Przeczytaj  Jak legalnie nie płacić akcyzy za kampera - poradnik

Najważniejszą część takiego pisma stanowi zazwyczaj opis okoliczności; to właśnie w tym miejscu należy opisać, dlaczego nie zawarliśmy umowy z ubezpieczycielem i nie zapłaciliśmy składki za OC. Jeśli jest to możliwe, należy załączyć odpowiednie dokumenty — ważne, by potwierdzały one opisany przez ciebie stan rzeczy. Może być to np. umowa sprzedaży, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Co jeszcze można zrobić, by UFG umorzył karę?

Jeśli zastanawiasz się, jak uniknąć kary za brak OC, brak składki dla ubezpieczyciela można postarać się argumentować złą sytuacją materialną itp. Nie daje to gwarancji sukcesu, ale jeśli odpowiednio opiszemy całą sytuację, kto wie: być może uda się uniknąć kary? Tak przygotowane pismo należy podpisać oraz wysłać tradycyjną pocztą (list z potwierdzeniem odbioru).

Oprócz tego możemy starać się o przynajmniej częściowe umorzenie kary za brak polisy OC, a jeśli to nie poskutkuje — rozłożenie zobowiązań na kilka rat.

Jak już wspomnieliśmy, brak odpowiedzi na wezwanie UFG w ciągu 30 dni to oznacza, że organ podatkowy (urząd skarbowy) zajmie się egzekucją naliczonej kary.

Brak aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej to niemal gwarancja otrzymania wysokiej kary.  Brak polisy może oznaczać jednak jeszcze wyższe koszty w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku drogowego, którego jesteś sprawcą. W zależności od skali szkód odszkodowanie, jakie musisz wówczas zapłacić, może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
gdzie najtańszy abonament bez telefonu

Gdzie najtańszy abonament bez telefonu? Ranking

Następny artykuł
mandat straż miejska

Mandat: straż miejska – jak nie płacić?

Zobacz też