W jakich sytuacjach warto skorzystać z giełdy wierzytelności?

Tracisz cierpliwość do swoich dłużników? A może stos nieopłaconych faktur spędza Ci sen z powiek i hamuje kreatywne działania na rzecz rozwoju Twojej firmy? Jeśli nie chcesz dłużej się głowić, jak wyegzekwować trudno ściągalne zobowiązania, możesz zamieścić ogłoszenie na internetowej giełdzie długów i „sprzedać” kłopotliwe zobowiązania komuś innemu. Sprawdź, jak to działa i w jakich sytuacjach warto skorzystać z takiego rozwiązania!

Internetowa giełda długów – co to takiego?

Internetowa giełda wierzytelności – popularnie zwana giełdą długów – to platforma, na której umieszczone są informacje na temat firm lub osób fizycznych, które nie mogą wyegzekwować od swoich dłużników spłaty prywatnej pożyczki czy opłacenia faktury. Polskie prawo dopuszcza przelew wierzytelności na inną osobę lub firmę na podstawie umowy cesji.

Na internetowej giełdzie długów znajdują się następujące dane:

  • nazwa zadłużonych firm lub imiona i nazwiska osób, które mają niespłacone długi;
  • kwota długu;
  • miejscowość, w której mieszka dłużnik lub mieści się siedziba firmy;
  • podstawa wierzytelności – np. niezapłacona faktura, nakaz zapłaty czy umowa prywatnej pożyczki.

W praktyce oznacza to, że gdy umieścisz na giełdzie długów informację o przedterminowym zobowiązaniu, może zgłosić się do Ciebie osoba lub firma – najczęściej jest to firma windykacyjna – i przejąć zobowiązania Twoich kontrahentów i zająć się egzekwowaniem należności. Cenę takiej transakcji ustala się indywidualnie, jednak zazwyczaj jest ona niższa o ok. 5–10% wartości długu. Pamiętaj, że razem z długiem nowy wierzyciel przejmuje wszystkie prawa do majątku, który uda mu się odzyskać, w tym także odsetki, które mogą urosnąć do dość dużych kwot. Mówiąc ściślej, na internetowej giełdzie długów sprzedaży podlegają prawa majątkowe – a tym jest przecież wierzytelność – a nie długi jako takie.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z giełdy wierzytelności?

Internetowa giełda wierzytelności to koło ratunkowe dla przedsiębiorców, którzy mają dość prowadzenia działań windykacyjnych na własną rękę. Z tego rozwiązania skorzystaj w następujących sytuacjach:

  • gdy nieopłacone faktury i niespłacone pożyczki sprawiają, że Twoim głównym zmartwieniem stało się egzekwowanie długów i to właśnie na te działania poświęcasz najwięcej czasu i energii;
  • jeśli przestałeś planować dalsze działania prowadzące do rozwoju firmy, bo musisz skupić się na egzekwowaniu przeterminowanych należności;
  • kiedy zalegasz z płatnościami u kontrahentów, ponieważ klienci nie płacą Tobie. Taka sytuacja bardzo negatywnie wpływa na wizerunek Twojej firmy;
  • kiedy tracisz płynność finansową i z powodu przeterminowanych zobowiązań nie możesz robić żadnych większych planów finansowych.
Przeczytaj  ZPAV – płacić czy nie? Publiczne odtwarzanie muzyki

Jeżeli zdecydujesz się „sprzedać” prawa do wierzytelności innej osobie, nie odzyskasz całej należnej Ci kwoty, bo zostanie ona pomniejszona o ok. 10% wartości długu. Otrzymujesz jednak gwarancję, że pieniądze szybko wpłyną na konto, a Ty odzyskasz płynność finansową i będziesz mógł skoncentrować się na dalszym rozwoju firmy. 

Artykuł zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Ile trzeba czekać na zwrot podatku w 2023 roku

Następny artykuł

Gdzie dobrze i tanio zjeść w mediolanie: przewodnik kulinarny

Zobacz też