Jak nie wydawać za dużo na zwolnieniu lekarskim?

l4 oszczednosci

Zwolnienie lekarskie powoduje spadek dochodu- gwarantuje bowiem  tylko 80% normalnej pensji dla osób poniżej 50 roku życia. Co więcej duża ilość wolnego czasu sprzyja chodzeniu po sklepach. Co więc zrobić by nie wydać za dużo na zwolnieniu lekarskim?

Jak nie wydawać za dużo na zwolnieniu lekarskim?- planuj zakupy

Zwolnienie lekarski powoduje ograniczenie dochodów do 80% regularnej pensji. Może wydawać się to dużo, jednak dla osób, które mają liczne zobowiązania finansowe, brakujące 20% wypłaty może spowodować nie mały kryzys. Jak więc nie wydawać za dużo na zwolnieniu lekarskim? Duża ilość wolnego czasu zachęca do częstych wypraw na zakupy. Warto jednak wcześniej zrobić listę potrzebnych produktów oraz przestudiować gazetki promocyjne różnych sklepów. Często okazuje się, że w innym supermarkecie niż ten, do którego zwykle chodzimy, można dostać artykuły spożywcze w znacznie korzystniejszych cenach. Co więcej, wiele sklepów posiada w swojej ofercie programy lojalnościowe, dzięki których możemy kupować jeszcze taniej. Większa ilość wolnego czasu na zwolnieniu umożliwia dokładne przestudiowanie gazetek promocyjnych różnych sklepów i robienie zakupów w tych oferujących najniższe ceny. Niejednokrotnie na targach i ryneczkach można znaleźć owoce i warzywa, które kosztują znacznie mniej niż te z marketu, a nierzadko są one lepszej jakości. Takie metody są szczególnie ważne, gdzy zwolnienie jest długotrwałe.

Jak nie wydawać za dużo na zwolnieniu lekarskim?- planuj posiłki

Wiele osób będących na zwolnieniu lekarskim zastanawia się jak ograniczyć swoje wydatki- można na przykład nadmiar wolnego czasu przeznaczyć na wykonanie dokładnych planów żywieniowych na cały tydzień. Jeśli będziemy wiedzieć dokładnie, co będziemy jeść, to także będziemy wiedzieć co kupić. Dokładnie przemyślana lista zakupów to klucz do oszczędzania pieniędzy. Spontaniczne wyprawy do supermarketów bez wcześniejszego przygotowania i sprawdzenia, czego nam brakuje, a czego potrzebujemy, często kończą się zakupem wielu produktów totalnie zbędnych. Zanim wykonamy jadłospis, dobrze jest sprawdzić w swoich kuchennych szafkach, jakie produkty już posiadamy. Na tej podstawie możemy zaplanować swoje posiłki, tak by wymagały jak najmniejszej ilości dodatkowych artykułów spożywczych, których aktualnie nie posiadamy. Mądrym pomysłem jest także gotowanie na kilka dni- pozwala to dodatkowo na oszczędności w zakresie takich usług jak gaz, czy prąd. Podsumowując- przed każdym wyjściem na zakupy warto sprawdzić swoje kuchenne szafki i spiżarnie, by na ich podstawie stworzyć plan na jak najtańsze dania oraz by także przypadkowo nie zdublować produktów, to bowiem oczywista strata pieniędzy.

Przeczytaj  Lokata bankowa a inflacja: jak chronić pieniądze przed utratą wartości

Jak nie wydawać za dużo na zwolnieniu lekarskim- znajdź sobie hobby

Nadmiar czasu na zwolnieniu lekarskim to częsty problem. Wiele osób nie mając lepszego zajęcia, wybiera się na spacery po sklepach. Nigdy nie jest to dobrym pomysłem. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że zobaczymy coś, co uznamy za przydatne i to kupimy. Później często okazuje się, że tak zakupione produkty są bezużyteczne. Co więcej, w każdym centrum handlowym odnajdziemy setki promocji, a kolorowe reklamy w supermarketach są wszędzie. Częste zakupy i brak planowania może często być przyczyną tego, że skusimy się na jakiś produkt będący w “extra cenie”. Reklamy do sklepów są projektowane przez zawodowców, tak by jak najbardziej zmanipulować nasze decyzję i skłonić nas do nabycia produkty np. przez promocje “tylko dzisiaj”, lub “3 w cenie2” . Co więc zrobić by nie wydać za dużo na zwolnieniu lekarskim? Znaleźć sobie zajęcie! Dużo wolnego czasu może pomóc w rozwoju hobby! Można zacząć uczyć się nowych rzeczy, w internecie dostępnych jest wiele darmowych kursów, z których można skorzystać. Nauka języków obcych? Szydełkowanie? Czytanie książek? To wszystko to świetne pomysły na zagospodarowanie nadmiaru czasu wolnego! Bez wątpienia pozwoli to uniknąć nieprzemyślanego chodzenia po supermarketach, tylko po to, by czymś się zająć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
co się bardziej opłaca bojler czy podgrzewacz

Co się bardziej opłaca bojler czy podgrzewacz przepływowy? Które elektryczne ogrzewanie wody jest bardziej opłacalne?

Następny artykuł

Profilaktyka: tani sposób na zdrowe zęby! Dowiedz się, jak cieszyć się pięknym i śnieżnobiałym uśmiechem!

Zobacz też