Jak przeżyć za 10 zł tygodniowo?

Jak przeżyć za 10 zł tygodniowo? Niewątpliwie jest to wyzwanie. Oznacza ono bowiem, że dziennie możemy przeznaczyć na posiłek maksymalnie 1,42 zł. Czy jest to w ogóle możliwe? Dowiesz się tego z poniższego, krótkiego artykułu. Zapraszamy serdecznie do lektury.
Jak przeżyć za 10 zł tygodniowo

Jak przeżyć za 10 zł tygodniowo? To jest do zrobienia

Posłużmy się najpierw pewnymi danymi statystycznymi. Zgodnie z wyliczeniami Instytutu Pracy i Spraw Społecznych minimum egzystencji, które powinno wystarczyć jednemu człowiekowi do przeżycia miesiąca w roku 2021, wyniosło dokładnie 671,36 zł. Z tego na jedzenie należy przeznaczyć 269,63 zł. Informacje za rok 2022 nie zostały jeszcze opublikowane, lecz na pewno, z uwagi na dużą inflację, minimum egzystencji ulegnie zwiększeniu. Możemy przypuszczać, że w ubiegłym roku na jedzenie trzeba było przeznaczyć minimalnie jakieś 300 zł.  Przeżycie tygodnia za sumę 10 zł może wydawać się więc, z uwagi na powyższe, przedsięwzięciem nierealnym, jednak jest ono wykonalne. Jak przeżyć za 10 zł tygodniowo?

Jak przeżyć za 10 zł tygodniowo? Przykład studenta z Wrocławia

Za przykład posłużyć nam może pewien student z Wrocławia. W 2012 roku Kewin Grabowski podjął wyzwanie, w którym postanowił przeżyć miesiąc za dokładnie 31 zł. Na jedzenie nie wydawał więc więcej niż 1 zł dziennie. Udało mu się to. W naszym przypadku mamy nieco większą kwotę do dyspozycji. Prześledźmy zatem jego zmagania

Tydzień pierwszy – mężczyzna schudł pięć kilogramów

Swoje wyzwanie zaczął on od burgera po studencku, który kosztował go dokładnie 74 grosze. Składa się na niego kajzerka, plasterek sera, kawałek mięsa, ogórka, pomidora oraz cebuli. Z racji, że od eksperymentu wrocławianina upłynęło już 11 lat, przyjmijmy, że dziś taki posiłek kosztowałby nas dwa razy tyle, czyli mniej więcej, właśnie wspomniane 1,42 zł.

W codziennym menu studenta znalazły się także słynne “chińskie zupki”. W jego przypadku koszt jednej takiej potrawy to 99 gr. Nam udało się znaleźć najtańszą zupę za kwotę 1,29 zł. 

Przeczytaj  Jak legalnie nie płacić akcyzy za kampera - poradnik

Uzupełniał swoją dietę także kanapkami z jogurtem oraz plackami ziemniaczanymi bez ziemniaków (zastępowała je bowiem cukinia). Na weekend przyrządził sobie również nadziewane papryki. 

Tydzień drugi – minus trzy kilogramy

Drugi tydzień był dla mężczyzny najgorszy. Zwłaszcza dziesiąty dzień wyzwania. Żywił się on zwłaszcza warzywami, ponieważ te były najtańsze. Śniadanie studenta rozpoczynało się od wzięcia tabletek z witaminami. Zauważył on też u siebie chroniczne zmęczenie i ospałość. Jak sam mówił, czasem zapominał, co chciał powiedzieć. 

Po dwóch tygodniach wydał 14,45 zł i schudł ze 125 kilogramów na 117. W naszym przypadku, gdyby ten eksperyment powtórzyć dzisiaj, byłaby to zapewne kwota około 20 zł.

Tydzień trzeci – ubytek kolejnych czterech kilogramów

Mężczyzna stwierdził, że tabletki, które przyjmuje, pokrywają jedynie 36% zapotrzebowania na żelazo. Obawia się, że mógł nabawić się anemii. Jak sam twierdzi, najbardziej brakuje mu mięsa. W trzecim tygodniu jego waga spadła do 113 kg.

Tydzień czwarty – finał akcji 

W końcu studentowi udało się dotrwać do końca swojego przedsięwzięcia. Na koniec miesiąca jego waga wyniosła dokładnie 109,9 kg. Cała akcja kosztowała go 30,69 zł. Z dzisiejszej perspektywy, po uwzględnieniu zmian w cenach, możemy założyć, że musielibyśmy wydać jakieś 44 zł.

Jak przeżyć za 10 zł tygodniowo? Podsumowanie 

Jak przeżyć za 10 zł tygodniowo? Przykład studenta z Wrocławia, Kewina Grabowskiego, udowadnia nam, że przeżycie tygodnia za 10 zł jest możliwe. Musimy jednak pamiętać, że jest to przedsięwzięcie na dłuższą metę bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dieta, w której przeznaczamy 1,42 zł na jedzenie dziennie, nie może zapewnić nam wszystkich, niezbędnych do normalnego funkcjonowania składników odżywczych i witamin. Przy założeniu, że minimalna kwota, którą miesięcznie przeznaczamy na jedzenie to 300 zł, łatwo obliczyć, że na posiłki powinniśmy wydawać jakieś 10 zł, ale dziennie. 

Przeczytaj  Ile można nie płacić za prąd bez konsekwencji
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak przeżyć za 100 zł miesięcznie

Jak przeżyć za 100 zł miesięcznie?

Następny artykuł
Jak przeżyć za 5 zł dziennie

Jak przeżyć za 5 zł dziennie?

Zobacz też